Jdi na obsah Jdi na menu

Červenec 2012

24. 4. 2013

Přednáška na téma: Povodně na severní Moravě a ve Slezsku,

4. – 7. července 1997.

V rámci výstavy „Povodně 1997“ dne 13. června, proběhla ve Středisku chytrých aktivit Střecha Vrbno pod Pradědem, přednáška ke stejnojmennému tématu. Přednášejícím byl pedagog Sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem Mgr. David Čech.

„Předseda střeleckého klubu Vrbna pod Pradědem Radek Fabian mne pozval, abych zájemcům pověděl něco o extrémních povodních, které zasáhly naši zemi v roce 1997“.

Povodeň byla způsobena tlakovou níží, která v pátek 4. července 1997 ležela na našem území. V předchozích dnech pomalu postupovala ze západní do střední Evropy. V ní se vlnila studená fronta, která dorazila na Moravu k večeru téhož dne. Návětří hor podporovalo srážení a srážková činnost nabývala rychle na síle. Extrémnost srážek potvrzují naměřené úhrny za čtyři kritické dny 5. - 8. července 1997. Až na výjimky napršelo za toto období všude více než 100 mm, což se dá srovnat s dlouhodobým červencovým průměrem. Na mnoha místech, zvláště v Beskydech, dosáhly však srážky několikanásobku této hodnoty. Např. na Šancích spadlo přes 600 mm, na Lysé hoře 570 mm, kousek od nás na Pradědu 443 mm. Několik dalších stanic mělo k hranici 400 mm velmi blízko. Ve středu 9. července dopoledne začala tlaková níže konečně ustupovat k východu, srážky ustaly a oblačnost se protrhala. Povodně zasáhly 1/3 našeho území, zavinily smrt 49 lidí. V neposlední řadě nesmíme zapomínat na polské sousedy, kde byla povodeň (povodí řeky Odry) stejně ničivá. Závěrem chci poděkovat všem zúčastněným a především děkuji za následnou podnětnou diskusi.

Mgr. David Čech